22.09.2018

Martwe Fotografie

Zdjęcia umarłych ustawionych na specjalnych podpórkach, domalowane otwarte oczy, zachowanie odrobiny życia w obrazie - tym charakteryzują się zdjęcia "Post Mortem" czyli zdjęcia wykonywane po śmierci.


Kilka lat przed powstaniem pierwszego zdjęcia ( 1826 rok ) przyjęto nową tradycję upamiętniania bliskich na obrazach, były to tak zwane "portrety trumienne". Zaczęto malować nie tylko osoby w trumnach, ale też uwieczniano obrzędy związane ze śmiercią i pochówkiem. 
Zaledwie kilka lat później, na świecie pojawiły się pierwsze zdjęcia martwych ludzi. Tradycja ta zebrała wielu zwolenników, którzy w ten sposób chcieli uwiecznić bliską osobę, taką jaką znali ją za życia. 



Pierwsze zdjęcie "Post Mortem" w Polsce, rok 1861, Karol Beyer.



O dziwo, moda ta przyjęła się nawet w Polsce w latach 40-tych, XIX wieku,malowano wtedy głównie dzieci, lub młode osoby.  Pierwszą fotografią post mortem w Polsce było zdjęcie przedstawiające "pięciu poległych" Karola Beyera z 1861 roku, który stał się ojcem polskiej fotografii. 


Najbardziej znanym krajem, w którym zdjęcia Post mortem były tak popularne, że uznane zostały za coś zwyczajnego, była Anglia.
Osoby fotografowane sprawiały wrażenie jakby spały i zaraz po zrobieniu zdjęcia miałyby się zbudzić. Moda ta stała się matką światowej fotografii, dzięki niej dziś my możemy robić zdjęcia, które są zadowalające dla nas, w dzisiejszych czasach nie fotografuje się zmarłych w taki sposób jak kiedyś, ale nadal można znaleźć zdjęcia zmarłych współczesnego wieku, stylizowane na "żywe zdjęcie".





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz